Lab 00 - Konfiguracja środowiska
Pytania
- Znajdź i wypisz wersje standardu języka C.
- Czym jest kompilator?
- Opisz czym jest IDE (Zintegrowane środowisko programistyczne). W jaki sposób ułatwia pracę programisty?
- Wymień konwencje nazewnictwa zmiennych w programowaniu i podaj przykłady.
Zadania (opis dla systemów Windows):
- Zainstalować Visual Studio Code
- Zainstalować kompilator języka C. Np. Pakiet MinGW zawierający kompilator GCC dla Windows.
:warning: Zwróć uwagę na lokalizację zainstalowania pakietu. Będzie ona potrzebna przy kolejnych krokach.
- Podczas instalacji w jednym z kroków należy zaznaczyć pakiety które chcemy zainstalować.(wszystkie)
- Po wybraniu pakietów należy kliknąć installation > Apply Changes i potwierdzić wybór.
- Aby mieć dostęp do narzędzia GCC z terminala cmd lub powershell ścieżka do pliku musi znajdować się w zmiennych systemowych. Sprawdź, czy polecenie jest dostępne wpisując w terminalu
gcc
. Jeśli w terminalu pojawia się następujący komunikat pomiń następny krok. - Jeśli polecenie gcc nie jest dostępne w menu start znajdź opcję “edit the system enviroment variables” lub w polskiej wersji systemu “edytuj zmienne środowiskowe”.
- W kolejnym oknie wybierz “Enviroment Variables” lub “Zmienne środowiskowe” (przycisk powinien znajdować się w tym samym miejscu niezależnie od wersji systemu Windows)
- Odszukaj zmieną Path i wciśnij edit.
- W oknie edit kliknij New a potem Browse i znajdź lokalizację pliku gcc.exe (folder bin w folderze, gdzie został zainstalowany MinGW). Przykładowo, jeśli MinGW został zainstalowany w lokalizacji C:\Applications\MinGW wpis do Path powinien wyglądać następująco
- Potwierdź wciskając ok i ponownie przetestuj polecenie gcc w terminalu CMD lub PowerShell. Powinien pojawić się następujący komunikat
- W kolejnym oknie wybierz “Enviroment Variables” lub “Zmienne środowiskowe” (przycisk powinien znajdować się w tym samym miejscu niezależnie od wersji systemu Windows)
- Utworzyć folder ze swoimi inicjałami oraz numerem albumu na pulpicie a w nim folder lab1. Uruchomić Visual Studio Code a następnie otworzyć utworzony folder lab1.
- Utwórz plik myfirstapp.c (pliki źródłowe aplikacji, które wymagają kompilacji mają sufix .c [1] [2])
- W utworzonym pliku napisz swój pierwszy program wypisujący napis
Hello World!
Oraz wersję standardu języka c użytego przy kompilacji. - Zapisz plik, uruchom terminal, a następnie skompiluj program poleceniem
gcc ścieżka_do_programu –o nazwa_pliku_wykonywalnego
[1] - Uruchom skompilowany program wpisując jego nazwę w terminalu. Uruchom program drugim sposobem dwukrotnie klikając w plik.
- Visual Studio Code jest narzędziem które możemy konfigurować wedle swoich potrzeb dzięki pluginom. Zainstaluj C/C++ Extension Pack. Jedną z jego funkcjonalności jest kolorowanie składni.
-
Dodatek CodeRunner umożliwi skompilowanie aktywnego pliku a następnie uruchomienie wygenerowanego programu.
- Skompiluj i uruchom program korzystając z IDE Visual Studio Code dzięki zainstalowanym pluginom. Mając wybraną zakładkę z twoim programem znajdź następującą opcję:
- Zmodyfikuj program “zakomentowując” deklarację biblioteki stdlib.h (linie zaczynające się od znaków “//” są komentarzami nie mającymmi wpływu na działanie kodu. Kompilator je pomija).
- Uruchom program i znajdź miejsce, w którym jest opisany błąd występujący w programie.
Konfiguracja CodeRunner
Domyślnie dodatek code runner uruchamia program w trybie odczytu. Oznacza to że nie możliwym będzie odczytywanie danych z klawiatury. Aby uzyskać tę możliwość w ustawieniach VSCode należy znaleźć nastepującą opcję:
Aby zmodyfikować polecenie kompilujące kod w C należy odszukać opcję:
a następnie edytować plik settings.json. Przykładowo aby wymusić kompilację kodu do standardu c99 polecenie należy zmodyfikować w nastepujący sposób:
Aby wskazać poprawną ścieżkę do kompilatora należy odszukać następujący panel ustawień:
A następnie podać ścieżkę do zainstalowanego kompilatora:
Po zakończonej pracy:
- Zapisz swoje rezultaty
- Usuń utworzone pliki z pulpitu